• O nás
 • Aktuálně
 • Základní škola
 • Mateřská škola
 • Akce školy
 • Dokumenty
 • Kontakt
 • Likvidace vší

  Podle odhadů vši musí odstraňovat až půl milionů Čechů. Není přitom pravda, že vším se daří jen v horších hygienických podmínkách. Vším se daří hlavně v dětských kolektivech, kde mohou lehce přelézat z hostitele na hostitele. Veš dětská žije výhradně na hlavě, měří zhruba tři milimetry a krev saje 4 až 5krát denně. Proto postižený pociťuje svědění hlavy a má nutkání se neustále drbat.

  Samice žijí maximálně měsíc, během kterého nakladou až 50 vajíček (hnid). Samci žijí o něco kratší dobu. Hnidy, které veš přilepuje na vlasy, jsou na horním pólu opatřené víčkem. Za 7 až 11 dní praskne horní konec vajíčka a vylíhne se nymfa, která se celkem třikrát ve svém stádiu svléká. Před každým svlékáním saje krev a za 8 dní dospívá.

  Podstatné je, že nymfy nekladou vajíčka, rozmnožují se tedy až po 8 dnech, kdy se z ní stane dospělý jedinec. Pokud veš přeleze na čepici, plyšáky nebo ložní prádlo a nenajde dalšího hostitele, zhruba po 18 hodinách ztrácí schopnost sání krve v důsledku dehydratace a umírá.

  Co na vši zabírá?

  Každý má jinou zkušenost, důležité však je opakování, prevence a pravidelná kontrola.

  Vždy je důležité překontrolovat celou rodinu. Všechny zavšivené vlasy umyjte speciálním šamponem. Vlasy důkladně vyčešte hřebenem „všiváčkem“. Ke snadnějšímu vyčesávání můžete použít i speciální insekticidní přípravky na bázi oleje. S výběrem vám pomohou v lékárně. Pokuste se co nejvíce hnid odstranit mechanicky (nehty nebo pinzetou).

  Celou proceduru po týdnu opakujte. I když se vám při mytí podaří zlikvidovat všechny živé vši, s hnidami to bude určitě složitější. Během týdne se ze všech zapomentuých hnid vylíhnou nymfy. Ty ovšem vajíčka nekladou a zahubí je právě další cyklus odvšivení.

  Proveďte další hygienické úkony. Vydrhněte své hřebeny.

  Vyperte minimálně při 60 °C ložní prádlo, všechny gumičky do vlasů, čepice, molitany u sluchátek, textilní hračky.

  Každý rodinný příslušník ať používá vlastní hřeben. Dezinfikujte polstrování sedaček, židlí atd. Za osm dnů odvšivení zopakujte.

  Velmi důležitá je prevence

  A ta spočívá v pravidlné kontrole. Prý pomáhá přidávat kapku tea tree oleje do šamponu při každém mytí vlasů (koupíte v lékárně). Pokud je vší nákaza skutečně rozsáhlá, ani to nemusí fungovat.

  Jediná rada tedy zní: prohlížejte dětem pravidelně vlasy, likvidujte vši včas.

   

   

  Zdroj: mojezdravi.cz (upraveno, zkráceno)