Likvidace vší

Vážení rodiče,

děti se často stýkají v různých kolektivech v rámci kroužků, výletů, letních táborů a podobně. Může se stát, že se vaše dítě dostane do kontaktu s vší dětskou, případně že sami na veš dětskou při kontrole vlasů svých dětí narazíte. Tato situace však má své řešení.

Podle odhadů vši musí odstraňovat až půl milionů Čechů. Není přitom pravda, že vším se daří jen v horších hygienických podmínkách. Vším se daří hlavně v dětských kolektivech, kde mohou lehce přelézat z hostitele na hostitele. Veš dětská žije výhradně na hlavě, měří zhruba tři milimetry a krev saje 4 až 5krát denně. Proto postižený pociťuje svědění hlavy a má nutkání se neustále drbat.

Samice žijí maximálně měsíc, během kterého nakladou až 50 vajíček (hnid). Samci žijí o něco kratší dobu. Hnidy, které veš přilepuje na vlasy, jsou na horním pólu opatřené víčkem. Za 7 až 11 dní praskne horní konec vajíčka a vylíhne se nymfa, která se celkem třikrát ve svém stádiu svléká. Před každým svlékáním saje krev a za 8 dní dospívá.

Podstatné je, že nymfy nekladou vajíčka, rozmnožují se tedy až po 8 dnech, kdy se z ní stane dospělý jedinec. Pokud veš přeleze na čepici, plyšáky nebo ložní prádlo a nenajde dalšího hostitele, zhruba po 18 hodinách ztrácí schopnost sání krve v důsledku dehydratace a umírá.

Co na vši zabírá?

Každý má jinou zkušenost, důležité však je opakování, prevence a pravidelná kontrola.

Vždy je důležité překontrolovat celou rodinu. Všechny zavšivené vlasy umyjte speciálním šamponem. Vlasy důkladně vyčešte hřebenem „všiváčkem“. Ke snadnějšímu vyčesávání můžete použít i speciální insekticidní přípravky na bázi oleje. S výběrem vám pomohou v lékárně. Pokuste se co nejvíce hnid odstranit mechanicky (nehty nebo pinzetou).

Celou proceduru po týdnu opakujte. I když se vám při mytí podaří zlikvidovat všechny živé vši, s hnidami to bude určitě složitější. Během týdne se ze všech zapomentuých hnid vylíhnou nymfy. Ty ovšem vajíčka nekladou a zahubí je právě další cyklus odvšivení.

Proveďte další hygienické úkony. Vydrhněte své hřebeny.

Vyperte minimálně při 60 °C ložní prádlo, všechny gumičky do vlasů, čepice, molitany u sluchátek, textilní hračky.

Každý rodinný příslušník ať používá vlastní hřeben. Dezinfikujte polstrování sedaček, židlí atd. Za osm dnů odvšivení zopakujte.

Velmi důležitá je prevence

A ta spočívá v pravidlné kontrole. Prý pomáhá přidávat kapku tea tree oleje do šamponu při každém mytí vlasů (koupíte v lékárně). Pokud je vší nákaza skutečně rozsáhlá, ani to nemusí fungovat.

Jediná rada tedy zní: prohlížejte dětem pravidelně vlasy, likvidujte vši včas.

 

Zdroj: mojezdravi.cz (upraveno, zkráceno)